Καραγιάννης Θωμάς                                                                Αθήνα 6/2/2007

Αιρετός ΚΥΣΠΕ                                                                               ΠΡΟΣ

τον Αιρετό του

ΠΥΣΠΕ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

(για τις μεταθέσεις)

Απαντώντας σε ερωτήματα αρκετών συναδέλφων σχετικά με τις επικείμενες  μεταθέσεις επισημαίνω  για ενημέρωσή τους τα εξής:

1.     Διαζευγμένοι με παιδιά, παίρνουν τα μόρια για τα παιδιά. Σε περίπτωση δε που έχουν και την επιμέλεια των παιδιών, παίρνουν και τα μόρια γάμου.

2.     Πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 13 περ. Β του Π.Δ. 50/96. (Οι τρίτεκνοι δεν είναι πολύτεκνοι).

3.     Εκπαιδευτικοί δικαιούνται μόρια εάν έχουν αναγνωρίσει: α) προϋπηρεσία σε παιδικούς ή βρεφονηπιακούς σταθμούς, που από το καταστατικό προκύπτει, ότι είναι ΝΠΔΔ ή ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, β) στο ψυχολογικό κέντρο Βόρειας Ελλάδας και στο κέντρο Ψυχικής Υγιεινής και εφόσον έχει αναγνωρισθεί για χορήγηση Μ.Κ.

4.     Τα πιστοποιητικά Β/θμιας επιτροπής πρέπει να έχουν εκδοθεί 6 μήνες πριν από την υποβολή της αίτησης μετάθεσης. Για τις χρόνιες παθήσεις απαιτείται πρόσφατο πιστοποιητικό εκτός και αν η Β/θμια επιτροπή βεβαιώνει ότι ισχύει για μια 5ετία.

5.     Στη συνολική υπηρεσία (μόρια από αρχαιότητα) η όποια προϋπηρεσία πρέπει να είναι αναγνωρισμένη.

6.     Για τις μεταθέσεις στα πειραματικά σχολεία ισχύει η Υπουργική απόφαση Φ. 27/148/Γ1/160/7-2-95 (ΦΕΚ 96 Β/95)

7.     Για τις μεταθέσεις σε ΣΜΕΑ και ΚΔΑΥ που γίνονται με συγκεκριμένα κριτήρια, βάσει προσόντων, πρέπει να ελέγχονται τα δικαιολογητικά, έτσι ώστε να αποφεύγονται τα λάθη του παρελθόντος.

8.     Εκπαιδευτικοί που μετά το διορισμό τους, η τη μετάθεσή τους παρέμειναν στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ κατά τους καλοκαιρινούς μήνες πριν την προσωρινή ή οριστική τοποθέτησή τους παίρνουν τα μόρια από δυσμενείς συνθήκες διαβίωσης (ΜΔΣΔ) του σχολείου της Διεύθυνσης ή του Γραφείου του ΠΥΣΠΕ που διατέθηκαν.

9.     Εκπαιδευτικοί μετατίθενται ασυγκρίτως, εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96, όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ. 100/97

(οι ίδιοι, οι σύζυγοι και τα τέκνα τους).

Στο αρμόδιο τμήμα της Διεύθυνσης προσωπικού ΠΕ τώρα άρχισε η επεξεργασία των αιτήσεων, συνεπώς είναι πολύ γρήγορα από τώρα να εκτιμήσω το χρονοδιάγραμμα των εργασιών. Υπόψη ότι μέχρι 15 Μαρτίου θα υποβληθούν οι προτάσεις για ίδρυση, προαγωγή, υποβιβασμό και κατάργηση των ΣΜΕΑ (Φ.6322/Γ6/18-1-07) .

Ευελπιστώ πολύ σύντομα και όπως εξάλλου έπραξα τα δυο προηγούμενα χρόνια να σας ενημερώσω επακριβώς για πιθανή ημερομηνία. Καλό θα είναι πάντως τα Δ.Σ. των Συλλόγων να επικοινωνήσουν με τους Διευθυντές Εκπαίδευσης, για να δοθούν επιπλέον κενά, πέραν των οργανικών, έτσι ώστε να γίνει κύκλος μεταθέσεων και να μην έχουμε τα περσινά προβλήματα ιδίως στην Κεντρική, Δυτική Μακεδονία, Θεσσαλία και Ήπειρο.

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση επικοινωνήστε και πάλι μαζί μου.

Με  συναδελφικούς χαιρετισμούς

Καραγιάννης Θωμάς