ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αθήνα 26/3/2007

Προς

Τους συλλόγους Εκπ/κών Π.Ε

Για την προσχολική αγωγή και τους Ωρομίσθιους

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καταδικάζει τη στάση της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΕΠΘ, που επιχειρεί να ακυρώσει και τις ελάχιστες δεσμεύσεις που έδωσε στη διάρκεια της απεργίας για την υποχρεωτική προσχολική αγωγή, για ένα χρόνο από τη νέα σχολική χρονιά 2007-08, και την αύξηση του ωρομισθίου.

Στην προγραμματισμένη κινητοποίηση, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23/3/07 η πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΠΘ δεν συναντήθηκε με την αντιπροσωπεία του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., των ωρομισθίων και των νηπιαγωγών για να δώσει απαντήσεις στα σοβαρά ζητήματα που δημιουργεί με τη στάση της. Παρέπεμψε την αντιπροσωπεία στο Δ/ντή του Γραφείου του Υφυπουργού κ. Καλού, ο οποίος δήλωνε αναρμόδιος και ανενημέρωτος σε πολλά ζητήματα που του τέθηκαν. Ωστόσο επιβεβαίωσε τελικά το γεγονός ότι υπάρχει σχέδιο τροπολογίας που επιχειρεί να ακυρώσει την εφαρμογή της μονοετούς υποχρεωτικής προσχολικής αγωγής. Όσο για τους ωρομίσθιους ανακοίνωσε ότι μόλις στις 12/3/07 πάρθηκε η απόφαση για τη χορήγηση κονδυλίων για την πληρωμή τους γεγονός που σημαίνει ότι είναι αμφίβολο αν θα προλάβουν να πληρωθούν πριν το Πάσχα και για το σύνολο των δεδουλευμένων τους.

Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. επειδή θεωρεί πολύ σοβαρές και επικίνδυνες τις μεθοδεύσεις του ΥΠΕΠΘ αποφάσισε τα εξής:

·                    Να προχωρήσει σε συνέντευξη τύπου την ΤΕΤΑΡΤΗ 10:30 π.μ. στη ΔΟΕ για τα θέματα αυτά.

·                    Καλεί όλους τους συναδέλφους να πάρουν μέρος στην κινητοποίηση στις 11 π.μ. στο ΥΠΕΠΘ και στη συνέχεια στη μεγάλη πανεκπαιδευτική κινητοποίηση στις 13:00 στα Προπύλαια.

·                    Καλεί όλους τους συλλόγους να προχωρήσουν σε όλα τα μέτρα για τη στήριξη την κινητοποίησης.  Επίσης να προχωρήσουν σε ενημερωτικές συγκεντρώσεις και συνελεύσεις εντός της εβδομάδας, για να υπάρξει η δυνατότητα να απαντήσουμε σε ενδεχόμενα τετελεσμένα που θα επιχειρήσει η κυβέρνηση, ιδιαίτερα στο ζήτημα της προσχολικής αγωγής.

ΑΠΟ ΤΗ Δ.Ο.Ε.