ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ

site    :http://www.doe.gr/

Αθήνα  10/12/2007

Προς

Τους Συλλόγους  Εκπαιδευτικών Π.Ε.

Κοιν: ΜΜΕ

(συντάκτες εκπ/κού ρεπορτάζ)

με αφορμή την έλλειψη διδακτικών βιβλίων
Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. εκφράζει την έντονη διαμαρτυρία του για την πρωτοφανή έλλειψη διδακτικών βιβλίων που παρατηρείται σε σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας.
          Λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα και ενώ έχει, ήδη, ολοκληρωθεί, εδώ και πολλές μέρες, η διδασκαλία των πρώτων τευχών, τα σχολεία δεν έχουν  παραλάβει ακόμη τα δεύτερα τεύχη των βιβλίων, κυρίως της Γλώσσας, αλλά και τετράδια εργασιών των μαθητών.
          Για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται στην πράξη, ότι το Υπουργείο Παιδείας δεν μπορεί να ανταποκριθεί ούτε στις στοιχειώδεις υποχρεώσεις του, όπως είναι η έγκαιρη αποστολή των βιβλίων στα σχολεία, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αφενός μεν σοβαρά προβλήματα στο έργο των εκπαιδευτικών,  αφετέρου δε μορφωτικά ελλείμματα στους μικρούς μαθητές του Δημοτικού Σχολείου.
          Το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. καλεί την πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΠΘ να αναλάβει, επιτέλους, τις ευθύνες της και να αποστείλει, άμεσα, τα διδακτικά βιβλία στα σχολεία.

Από τη Δ.Ο.Ε.